Film : Spotlight

spotlight-1453376844

Son günlerde çocuk tecavüzlerinden geçilmez oldu memlekette. Spotlight filmi de tam bu konuyu işlemiş bir film. Tabi bunun amerikan vari türü. Kilise ve Tecavüz. Gerçek bir yaşam hikayesinden alınınca ve geçenlerde Oscarda en iyi film seçilince ve bugünde Hacettepe üniversitesin de yasak gelince bu filmi izlemem lazım dedim. Tabi film gösterime gireli epey oldu sanırım ve her yerden kalkmış durumda. Şans eseri Ataköy de ki sinemada görünce atladım gittim. Sinema salonunda tek başımaydım açıkcası bana garip geldi. Özellikle ensar vakfı olayından sonra bu tarz şeylere insanların daha özen göstereceğini düşünmüştüm. Olmadı.Neyse.

Hacettepe haberini de okuyabilirsiniz burada. http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kultur-sanat/511366/Oscar_li__taciz_ortme__filmine_Hacettepe_den_sansur.html

Katolik Kilisesi için çok ciddi iddaların olduğu bir film olmuş. Filmin sonunda ki ifadelere baktığımızda neredeyse rahiplerin %10 u çocuklara cinsel taciz ve istismar içine girdiklerini gösteriyor. Korkunç bir rakam.

Film de tecavüze uğrayan yada cinsel istismara uğrayan çocukların (oral seks yapılması, dokunulması, okşanılması gibi) psikolojilerini görünce bizim memleketimiz de olan vakalar aklıma geldi. Biz okuduk kızdık hatta bazıları Kılıçdaroğluna bile kızdı ancak çocukların ruh halini hiç birimiz düşünmedik. Onlara ilerde ne gibi hasarlar bırakacağını tahmin bile edemedik. Filmin başından sonuna kadar bu psikoloji bazen filmden kopmama bile neden oldu desem yalan olmaz.

Katolik Kilisesinin tepkisinin tıpkı bizimkilerle aynı olması da çok enteresan. Bizde birşey olduğunda klasik bir söz vardır “Gerçek İslam bu değil”, onlarda da aynı şeyler var “Burası güçlü bir kurum bir kaç çürük var diye koca kilise suçlanamaz” gibisinden onlarca söz duyabiliyorsunuz. Dünyanın neresine giderseniz gidin Dinler hep birileri tarafından kullanılan bir mekanizma olmuş maalesef. Çok net anlıyorsun.

spotlight-1

Ve gazetecilik. Ben bir öğretim görevlisi olsam iletişim okuyan yada ne bilim gazeteci olmak isteyen hemen herkese bu filmi izlettirirdim. Gerçi bizim üniversitelerde yasaklanıyor yukarıda da görüldüğü üzere . Özellikle havuz medyasında çalışıp bu filmi izleyip utanan kaç kişi çıkar acaba aralarından merak ediyorum. Kilisenin tehditlerine ve sattıkları gazetenin yarısının katolik olmasına rağmen Katolik Kilisesi hakkında çocuklara seks yapılıyor diye haber yapabilme cesareti insanı büyülüyor..

Çok beğendim filmi. Ancak bir çokları için çok kötü bir film olarak görülebilir. Çünkü atraksiyon yok, vurdu yok kırdı yok yakışıklı erkek yok ve güzel kadın yok. Böyle bir film. Evde izleseydim herhalde 10 dk sonra kapatırdım buda bir gerçek. Çünkü çok fazla isim var ve kafa karışıklığı yaratabiliyor bazı noktalarda.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.