4 Film. Seç beğen al

Bayramda can sıkıntısı nedeniyle kendimize dizilere ve filmlere vurdum desem yeridir.

2 gün de 4 film izledim. İlk Canilik, Ben Earl ve Ölen Kız, Oğul ve Mandıra Filozofu İstanbul.. Kısacık kısacık bahsedeyim.

İlk Canilik :

Original Cinema Quad Poster - Movie Film Posters
Original Cinema Quad Poster – Movie Film Posters

Benim için baş yapıt değerinde bir film oldu aslında. Alctraz hapishanesi ile ilgili filmleri hepimiz az çok izlemişizdir buda aslında onlara bezer. Senaryosuda öyle ahım şahım bir senaryo diyemem ama oynayan oyuncuların özellikle Henri rolü ile oynayan “sanık” oyunun oyunu mükemmel.

Henri 5 dolar için kamu suçu işlemektan hapse düşüyor. Ve orada gördüğü inanılmaz işkencelerden sonra işlediği bir cinayetten yargılanıyor. Cinayet onlarca mahkumun önünde oluyor ama avukatı ile beraber sistemi eleştiren harika bir baş yapıt. Avukatın savunurkenki sözü bence filmin de en güzel özeti..

“Evet henri cinayet işledi ancak o sadece bir silah. Silahı Tutan eller Alcatraz ve yönetimi”.

Kaçırmayın, çok etkilendim 10 üzerinden 10 verdim. Sonuda Amerikan filmlerinden beklemediğim ölçüde enteresan bitti.

Ben Earl ve Ölen Kız

me_earl_dying_girl

Bu film 8 puan felan amış İMDB  den. Aslao puan etmez onu diyeyim ancak konusu çok farklı ve güzel. Ve filmde bazen çok duygusallaşıyorsunuz. Lösemi hastası bir kız ile Glen’in arkadaşlık ilişkisini anlatıyor. Ölen kız demiş ama filmin başında bize hikayelerini anlatan Glen söz veriyor “Bu cici kız ölmeyecek” diye. Filmde kızın hastalığı çok güzel işlenmiş. 8 puan hak etmese de  gençlik filmlerini seviyorsanız izleyin derim. Ben 10 üzerinden 7 verdim..

Oğul

Oğul-Filmi-1

Çok farklı ve güzel bir türk filmi. Sevgilisi ile buluşmaya Tunceli’ye giden Soner’in babası ile Oğlu Umut’un PKK ya katılması ile zor anlar yaşayan bir doğulu babanın yollarının kesişmemesini gösteren film. Film herşeye rağmen cesaret kokan bir film. 2011 yapımı ama filmde öyle anlar geliyor ki PKK ya oğlunu vermiş bir babaya bazen üzgünce baktığınız bir süreç işleniyor. Film o dönem mutlaka bu yönden eleştirilmiştir çok bilmiyorum. Farklı ve bence sıradışı bir Türk filmi. Burada anlatamıyorum çünkü ne desem filmden bir parça vermiş olurum. İzleyin.10 üzerinden 7.5..

Mandıra Filozofu İstanbul

mandira-filozofu-istanbul-izle-427

Çok uzun uzadıya anlatmayım. Birincisinden sonra fazla kasılmış. Gereksiz yere senaryo üretilmiş. Beğenmedim olmamış. İlk filminin yarısı bile değil bence. 10 üzerinden 4.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.